Jak pielęgnować oczy niemowlęcia z użyciem LUXIDROPIN® BABY&JUNIOR?

Produkt rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne

Czynniki oddziałujące na oczy

Czy wiesz, że każdego dnia na oczy Twojego dziecka oddziałuje nieprzyjazne otoczenie?

Prawidłową pracę oczu dziecka i ich optymalny rozwój mogą zaburzać m.in.:

  • zanieczyszczone powietrze i smog
  • alergeny, pyłki, roztocza i kurz
  • dym papierosowy
  • wirusy i bakterie przeniesione do oka lub jego okolic
  • ciała obce oraz zanieczyszczenia płynne i stałe
  • suche i ciepłe powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych lub klimatyzowanych
  • promieniowanie światła słonecznego i niebieskiego

Wybierz odpowiedni preparat do higieny oczu dziecka i daj mu ochronę, której potrzebuje.

Jak rozwija się wzrok dziecka?

Tuż po narodzinach

Noworodek widzi bardzo nieostro, jakby świat oglądał przez wyjątkowo nieprzeniknioną mgłę. Najwyraźniej potrafi dostrzec to, co znajduje się 20-30 cm od jego twarzy. Nowo narodzony maluszek nie rozróżnia kolorów i kształtów. Oglądany świat jest dla niego pełen szarości, ale za to dobrze reaguje na światło. Świat ten jest też dwuwymiarowy – mózg maluszka nauczy się postrzegać głębię za 3-4 miesiące. W ciągu kilku tygodni spędzonych z Tobą nauczy się rozpoznawać znajomy zarys Twojej twarzy i utrzymywać na niej wzrok, np. w trakcie karmienia. Twój maluszek płacze jeszcze bez łez, ponieważ kanaliki łzowe w jego oczach jeszcze nie w pełni się rozwinęły.

1 miesiąc

Maluszek potrafi już zwykle skupić na chwilę wzrok na Twojej twarzy i szczególnie interesujące wydają mu się Twoje oczy. Nadal jednak widzi nieostro (nawet 10 razy gorzej od dorosłego), ale za to widzi już wyraźniej na nieco większą odległość: nawet 60 cm. Twoje dziecko rejestruje ruch i wkrótce będzie próbowało wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. Chociaż ciągle jeszcze nie rozróżnia kolorów, reaguje na kontrastowe zestawienia barw. Oko dziecka potrafi już też wydzielać łzy, które odtąd będą je chronić i nawilżać.

3-6 miesiąc

Wzrok Twojego maluszka rozwija się w bardzo szybkim tempie i na tym etapie wiele zdolności związanych z widzeniem zdołało się już w znacznym stopniu udoskonalić. Niemal sześciokrotnie poprawiła się ostrość jego wzroku. O ile po urodzeniu znacznie lepiej Twoje dziecko dostrzegało przedmioty znajdujące się na obwodzie jego pola widzenia, teraz dobrze widzi również to, co znajduje się na wprost jego oczu – patrząc na Ciebie, dostrzega wreszcie szczegóły nosa, oczu, ust, a nie tylko kontury Twojej twarzy. W 3. miesiącu życia niemowlak zaczyna także rozróżniać barwy. Na początku najlepiej dostrzega różnicę między czerwienią i zielenią, a potem między kolorem żółtym i niebieskim, by wreszcie około 4. miesiąca ujrzeć w pełni wielobarwny świat. Wówczas pojawia się też u dziecka widzenie obuoczne oraz związana z nim zdolność postrzegania głębi. Dla Twojego dziecka świat właśnie stał się nie tylko kolorowy, ale i trójwymiarowy.

6-8 miesięcy

Wszystkie najważniejsze przełomy w rozwoju wzroku Twój maluszek ma już za sobą, a teraz doskonali nabyte umiejętności. Widzi przestrzennie, trójwymiarowo, potrafi ocenić odległość i odróżnia coraz więcej barw. Dobrze dostrzega już detale obserwowanych przedmiotów i ich fakturę. Ostrość widzenia nadal się poprawia. Twoje dziecko bez trudu zauważa już też nawet niewielki koralik czy okruszek i z pewnością nim się zainteresuje, więc lepiej usunąć takie drobiazgi z otoczenia, bo maluch może chcieć je np. połknąć. Koordynacja ręki i oka jest już na całkiem dobrym poziomie, a wraz z udoskonalaniem się widzenia przestrzennego Twoje dziecko opanowuje właśnie zdolność wykonywania celowych ruchów.

1 rok

W okolicy swoich pierwszych urodzin Twoje dziecko widzi już niemal tak dobrze jak Ty. Sprawnie ocenia odległości, a koordynacja oko-ręka i oko-ciało idzie mu coraz lepiej. Wszystko to z pewnością Twoje dziecko wykorzysta w trakcie nauki chodzenia. Zwiększyło się też pole widzenia Twojego malca. Chociaż pełną ostrością obrazu Twoje dziecko zacznie się cieszyć w wieku 3-6 lat, teraz ostrość widzenia już dość dobrze przypomina tę, którą Ty dysponujesz. Roczny maluch potrafi już też śledzić wzrokiem szybko poruszające się zabawki i przedmioty umieszczone w większej odległości. Dziecko doskonale zna Twoją twarz i oblicza innych domowników, a także świetnie rozpoznaje Wasze emocje.

LUXIDROPIN® BABY & JUNIOR przedstawiony podczas webinarium „Nowości w ginekologii i położnictwie – webinarium dla położnych”

Podczas Webinarium „Nowości w ginekologii i położnictwie – webinarium dla położnych” w części poświęconej nowym preparatom w ginekologii Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta zaprezentowała wyrób medyczny LUXIDROPIN® BABY & JUNIOR.

Zapraszamy do zapoznania się z poniższym wideo.

Czym przemywać oczy noworodka, niemowlaka i małego dziecka?

Wybierając produkt do higieny oczu dziecka, podejmujesz ważną dla Ciebie i maluszka decyzję. Uwzględnij w niej bezpieczeństwo dziecka i cechy preparatu, które wpłyną na wygodę jego użytkowania. Skorzystaj z widocznej niżej podpowiedzi, by dobrać najlepszy preparat do przemywania oczu dla Twojego dziecka.

Jak wybrać dobry preparat do higieny oczu dziecka?

Wybierając płyn do przemywania oczu swojego dziecka, zwróć uwagę na:

Bezpieczny dla dziecięcego oka skład

Bezpieczny i sprawdzony sposób działania

Jakość produktu potwierdzona certyfikatami

Łatwą, wygodną i przyjazną dziecku metodę dozowania

Brak konserwantów

Certyfikaty bezpieczeństwa

Certyfikaty jakości

Sterylność po 1. użyciu

Optymalny dobór składników aktywnych

Możliwość stosowania od 1. dnia życia

Dodatkowe korzyści wynikające ze stosowania preparatu, np. działanie przeciwzapalne

Zachowanie sterylności przez długi czas

Bezpieczny dla dziecięcego oka skład

Bezpieczny i sprawdzony sposób działania

Jakość produktu potwierdzona certyfikatami

Łatwą, wygodną i przyjazną dziecku metodę dozowania

Brak konserwantów

Certyfikaty bezpieczeństwa

Certyfikaty jakości

Sterylność po 1. użyciu

Optymalny dobór składników aktywnych

Możliwość stosowania od 1. dnia życia

Dodatkowe korzyści wynikające ze stosowania preparatu, np. działanie przeciwzapalne

Zachowanie sterylności przez długi czas

Dokonaj najlepszego wyboru. Wybierz LUXIDROPIN® BABY&JUNIOR.

Prawidłowa higiena oczu dziecka

Na poprawny rozwój dziecka wpływa prawidłowe widzenie, o które powinnaś się zatroszczyć poprzez odpowiednią i systematyczną higienę oczu Twojego dziecka. Mycie i oczyszczanie oczu noworodka od pierwszych dni jego życia, a potem także higiena oczu niemowlęcia i małego dziecka to także niezbędny element troski o zdrowie Twojej pociechy.

Prawidłowa higiena oczu dziecka polega na płukaniu powiek, rzęs i oczu w celu usunięcia wydzielin i resztek zanieczyszczeń z oczu i ich okolic. Wykonanie tego codziennego zabiegu nie będzie sprawiać Ci trudności, jeśli będziesz pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad i zastosujesz odpowiedni, przeznaczony dla dzieci roztwór do mycia i oczyszczania oczu.

Zasady przemywania oczu dziecka, o których musisz pamiętać:

  1. oczyszczaj oczy dziecka czystymi dłońmi – zawsze przed przemywaniem umyj ręce
  2. nie używaj wacików i patyczków higienicznych – korzystaj z jałowych gazików
  3. każdy gazik możesz użyć tylko raz i tylko do jednego oka – nie odwracaj go na drugą stronę i wymień na nowy, by przemyć drugie oko
  4. zawsze przemywaj oko dziecka od zewnętrznej części oka w kierunku nosa
  5. nie trzyj oka, a jedynie delikatnie przemywaj – trudne do usunięcia wydzieliny zdejmuj, gdy zmiękną pod wpływem płynu
  6. stosuj do przemywania oczu tylko odpowiednie, przeznaczone dla dzieci preparaty do higieny oczu, przegotowaną wodę lub sól fizjologiczną
Produkt rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne

Technika przemywania oczu dziecka

Doskonal się z nami i dowiedz się krok po kroku, jak prawidłowo przemywać oczy noworodka, niemowlęcia i małego dziecka.

Przygotuj niezbędne rzeczy

Zgromadź w zasięgu ręki: sterylny preparat do mycia oczu, kilka jałowych gazików, czyste ręczniki papierowe. Pamiętaj, by wybrany przez Ciebie płyn był sterylny i odpowiedni do higieny dziecięcych oczu oraz miał właściwy skład i jakość, potwierdzone certyfikatami. Nie zapomnij wcześniej zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do preparatu i stosuj się do zawartych w niej wskazówek.

Starannie umyj ręce

Dokładne oczyszczenie rąk przy każdym zabiegu pielęgnacyjnym dziecka jest wyjątkowo ważne. Higiena oczu, które u Twojego maleństwa są szczególnie wrażliwe, tym bardziej wymaga Twojej pilności. Z niedokładnie umytych rąk do oczu dziecka mogą przedostać się drobnoustroje i wywołać ich zakażenie.

Ułóż dziecko na przewijaku

Przenosząc dziecko na przewijak, pamiętaj o podtrzymywaniu jego główki. Od tego momentu nie wolno Ci odsunąć się od przewijaka. Maluszek pozostawiony bez Twojej opieki nawet na chwilę przewijaku może z niego spaść! Przemywanie rozpocznij od uniesienia główki dziecka, umieszczając jedną dłoń pod jego potylicą. Możesz się teraz też szeroko uśmiechnąć do dziecka. Z tej odległości najbardziej lubi Cię obserwować.

Zwilż gazik i przemyj oko od części zewnętrznej ku nasadzie nosa

Przemywaj oczy gazikiem zwilżonym specjalistycznym płynem lub solą fizjologiczną z dużą delikatnością. Nie trzyj. A jeśli wydzieliny nie pozwalają się od razu usunąć, przytrzymaj na nich gazik, aż zmiękną i wtedy spróbuj ich się pozbyć. Do każdego przetarcia oka użyj nowego gazika. Nie odwracaj go na drugą stronę, tylko skorzystaj z kolejnego. Każde oko przemywaj też innym gazikiem – użycie tego samego może skończyć się przeniesieniem infekcji z jednego oczka do drugiego.

Nic skomplikowanego, prawda? Na pewno spiszesz się na medal!

Produkt rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne