Najczęstsze choroby oczu noworodka i niemowlęcia – dowiedz się, jak im zapobiegać

Oczy noworodka i niemowlaka każdego dnia są narażone na działanie szkodliwych czynników, takich jak zanieczyszczone i suche powietrze, smog, alergeny, roztocza i groźne drobnoustroje, które z otoczenia niezwykle łatwo przedostają się w okolice wrażliwych oczu dziecka i mogą stać się przyczyną podrażnienia, alergii i infekcji delikatnego narządu wzroku. W taki sposób rozwija się m.in. zapalenie spojówek, bardzo częste schorzenie w pierwszych miesiącach życia małych dzieci. Jakie choroby oczu najczęściej rozwijają się u noworodków i niemowląt? Co możesz zrobić, by im przeciwdziałać? 

Zapalenie spojówek u niemowlaka i noworodka – jak mu zapobiec?

Zapalenie spojówek jest dość powszechną chorobą oczu u małych dzieci i chociaż zwykle przybiera ono dość łagodną postać, może prowadzić do innych powikłań, a przede wszystkim wiąże się z dużym dyskomfortem dla dziecka i szeregiem nieprzyjemnych doznań. Zapalenie spojówek objawia się zaczerwienieniem spojówki oka, jego podrażnieniem i łzawieniem. Tym symptomom towarzyszy także pojawienie się wydzieliny w kąciku oka oraz wzdłuż dolnego i górnego brzegu powieki. Podstawą leczenia zapalenia spojówek u niemowląt i noworodków jest systematyczna i dokładna higiena chorych oczu, polegająca przede wszystkim na usuwaniu wydzieliny z oka i jego okolic. Przemywanie i oczyszczanie oczu ma wówczas ogromne znaczenie również dlatego, że zapobiega dalszemu namnażaniu się drobnoustrojów w otoczeniu objętego stanem zapalnym oka i zaostrzeniu objawów chorobowych. Jednym z pierwszych zabiegów, którym poddawane są dzieci od razu po przyjściu na świat, nie bez przyczyny jest zresztą zabieg Credego, który ma ochronić noworodka przed zapaleniem spojówek wywołanym przez dwoinkę rzeżączki. Zabieg polega na delikatnym rozchyleniu powiek maluszka i przepłukaniu ich mocno rozcieńczonym roztworem azotanu srebra. Profilaktyka zapalenia spojówek u noworodków i niemowląt sprowadza się właśnie do oczyszczania i mycia oczu dzieci, a rozpoczęta zabiegiem Credego higiena oczu powinna być kontynuowana w domu poprzez codzienne stosowanie specjalnych preparatów do higieny oczu noworodków i niemowląt.

Niedrożność kanalika nosowo-łzowego – jak pomóc dziecku?

Niedrożność kanalika łzowego to dolegliwość, która może się objawić u niemowlęcia już w 3 tygodniu jego życia. Niedrożność często ma charakter wrodzony, chociaż zdarza się również, że wywołują ją urazy, torbiele lub stany zapalne kanalików łzowych. Schorzenie skutkuje zaleganiem łez na powierzchni oka w worku łzowym, które przy niezaburzonym działaniu kanalików odprowadzane byłyby do jamy nosowej. Ponieważ zalegające łzy łatwo ulegają zakażeniu, powieki niemowlęcia dotkniętego niedrożnością są pokryte gęstą i lepką wydzieliną. Towarzyszy temu stan zapalny struktur oka, najczęściej woreczka łzowego i spojówek. Leczenie opiera się na oczyszczaniu oka i powiek w celu usunięcia z nich wydzieliny oraz rozmasowywaniu miejsca, w którym ulokowany jest woreczek łzowy. Niedrożność kanalika nosowo-łzowego wymaga konsultacji lekarskiej, niekiedy antybiotykoterapii, a w ostateczności drobnej interwencji chirurgicznej. Najczęściej jednak dolegliwość znika samoistnie w okolicy 1. urodzin dziecka, a terapia ogranicza się do masażu i skrupulatnych zabiegów higienicznych oczu.

Na czym polega prawidłowa higiena oczu noworodka i niemowlęcia?

Prawidłowa higiena oczu dziecka jest nieodzownym elementem codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Ma ona szczególnie istotne znaczenie zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu częstych chorób oczu u noworodków i niemowląt. Oczyszczanie i mycie oczu dziecka pozwala leczyć również alergiczne zapalenie spojówek oraz łagodzić objawy podrażnienia i suchości oczu, a także każdego dnia chronić delikatne oczy dziecięce przed szkodliwymi czynnikami z otoczenia i drobnoustrojami. Higiena oczu noworodka i niemowlęcia polega na usuwaniu wydzielin i zanieczyszczeń z oka i jego okolic poprzez obmywanie ich roztworami do mycia i oczyszczania oczu. W przypadku najmniejszych dzieci należy stosować jedynie specjalistyczne i bezpieczne preparaty przeznaczone dla noworodków i niemowląt. Najlepszym wyborem w tej kategorii wyrobów medycznych jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne i cieszący się dużą popularnością wśród mam LUXIDROPIN BABY&JUNIOR – sterylny, izotoniczny w pełni naturalny roztwór do mycia, oczyszczania i ochrony oczu dzieci od 1. dnia życia. Warto wiedzieć, że LUXIDROPIN BABY&JUNIOR występuje w formie wygodnej w użyciu delikatnej mgiełki zamkniętej w wyjątkowo wydajnym opakowaniu, które wystarcza na ponad miesiąc bezpiecznego stosowania, a zawarte w nim składniki aktywne działają przeciwzapalnie i antyseptycznie, chronią i nawilżają oczy.

Powrót do listy artykułów