Dowiedz się, jak rozwija się wzrok dziecka i jak możesz go wspierać

Wzrok to zmysł o wielkiej wadze. Dzięki niemu odbieramy aż 82% bodźców z otoczenia, poznajemy rzeczywistość i uczymy się na nią reagować. Ponieważ głównie poprzez doznania wzrokowe kształtujemy swoją wiedzę oraz umiejętności, prawidłowy rozwój wzroku we wczesnym dzieciństwie ma fundamentalne znaczenie dla dojrzewania i doskonalenia się dziecka we wszystkich sferach. Jako osoba najbardziej zaangażowana w opiekę nad maleństwem masz duży wpływ na to, w jaki sposób będzie się rozwijał jego wzrok. Dowiedz się, jak możesz wspierać rozwój wzroku swojego dziecka.

Jak widzi noworodek?

Kiedy dziecko przychodzi na świat, jego oczy i obszary mózgu odpowiedzialne za widzenie nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Noworodek widzi nieostro, jakby spoglądał przez zamarzniętą szybę. Najlepiej dostrzega to, co znajduje się w odległości 20-30 cm i na skraju pola widzenia. Twoją twarz maluszek widzi jako zarys linii włosów i brody, a oczy oraz usta prezentują mu się jako kontrastowe plamy. Noworodek nie potrafi odróżniać barw, ale za to jego wzrok jest czuły na kontrast i światło. Świat jawi mu się jako dwuwymiarowy i pełen szarości. Ponieważ oczy noworodka nie potrafią jeszcze wydzielać łez, Twoje dziecko płacze „na sucho”. W ciągu kolejnych miesięcy malec każdego dnia będzie zdobywał nowe doświadczenia wzrokowe, a jego wzrok przejdzie przez kilka kluczowych dla prawidłowego widzenia etapów rozwoju. Najważniejsze będą miały miejsce w pierwszym roku życia. Nie może mu wówczas zabraknąć Twojego wsparcia i opieki.

Jak doskonali się wzrok niemowlęcia?

Przez pierwsze miesiące życia niemowlę znacznie udoskonali ostrość widzenia i w okolicy 8. miesiąca będzie dostrzegać nawet drobne okruszki, a w czasie, gdy będziecie świętować jego 1. urodziny, ostrość wzroku Twojego maluszka będzie już prawie tak dobra, jak Twoja. Stopniowo niemowlak zacznie też rozróżniać barwy. Najpierw kontrastujące ze sobą np. czerwoną od zielonej, a około 4. miesiąca całą ich paletę. Oczy niemowlaka zaczną wówczas też ze sobą współpracować, a niemowlę dostrzeże głębię obrazu i przedmioty w trzech wymiarach. Nauczy się dłużej koncentrować wzrok na obiektach i śledzić ich ruch. W 8. miesiącu Twoje dziecko będzie już całkiem dobrze potrafiło skoordynować pracę oka z ruchem ręki, a potem reszty ciała.

Dlaczego poprawny rozwój wzroku dziecka jest tak ważny?

Koordynacja oka z ruchem ręki i ciała przyda się, gdy Twój maluszek zapragnie sięgać po oglądane obiekty, by je lepiej poznać i sprawdzić jak działają. Doznania wzrokowe są podstawowym materiałem, na którym Twoje dziecko trenuje wszystkie zdolności umysłowe. Obserwowanie wyrazu Twojej twarzy, mimiki i gestów, pozwoli maluszkowi zauważać emocje, a potem je naśladować i wyrażać. Zdobywanie nowych doświadczeń wzrokowych jest podstawą prawidłowego rozwoju wzroku, wraz z którym rozkwitają zdolności umysłowe, ruchowe, emocjonalne i społeczne Twojego maleństwa. W pierwszych miesiącach życia dziecka kluczową rolę odgrywają: właściwa pielęgnacja oczu malucha oraz stymulowanie jego wzroku poprzez aktywizującą organizację otoczenia i zabawę. Twoje zaangażowanie w tych dwóch obszarach umożliwi dziecku pokonanie kolejnych etapów harmonijnego rozwoju.

Na czym polega prawidłowa higiena oczu noworodka i niemowlęcia?

Oczyszczając oczy swojego dziecka każdego dnia, przeciwdziałasz negatywnemu wpływowi środowiska na narząd wzroku i zapobiegasz jego infekcjom. Myj je więc codziennie i do higieny oczu stosuj tylko odpowiednie dla noworodków i niemowląt preparaty o potwierdzonym bezpieczeństwie, np. specjalistyczny płyn do higieny oczu LUXIDROPIN BABY&JUNIOR. Jego naturalny skład nie podrażni oczu dziecka, a formuła mgiełki pozwoli Ci delikatnie, skutecznie i wygodnie myć oczy maleństwa. Pamiętaj, aby przemywać oczy dziecka w prawidłowy sposób – od zewnętrznego kącika oka w kierunku nosa, z zachowaniem zasady: jeden gazik na jedno oko.

Jak stymulować wzrok dziecka od chwili narodzin?

Co dzień dbaj o to, by Twój maluch mógł ćwiczyć umiejętności wzrokowe. Zmobilizujesz go do tego, organizując w przemyślany sposób przestrzeń wokół noworodka i zachęcając dziecko do „treningu” oczu w trakcie codziennych czynności pielęgnacyjnych, posiłków i zabaw. Zabawki o kontrastowych barwach czy obrazki przedstawiające proste kształty i wzory umieszczaj w różnych odległościach od twarzy dziecka i po obu jej stronach. Po kilku dniach wymieniaj „atrakcje” na nowe. Nie szczędź uśmiechu i bez oporu okazuj swoje emocje. Około 3. miesiąca dobrze sprawdzi się wielobarwna mata edukacyjna do ćwiczeń wzroku i motoryki w ułożeniu na brzuszku, a w po dwóch kolejnych dobrze przysłużą się zabawy, w których dziecko może obserwować obiekty w ruchu, a potem chwytać dostrzeżone przedmioty.

Powrót do listy artykułów