Pierwsze miesiące życia dziecka mają decydujące znaczenie dla jego rozwoju. To czas, kiedy Twoja troskliwa i świadoma opieka ma ogromną moc. Poprzez poprawną pielęgnację i przemyślaną organizację aktywności dziecka, możesz skutecznie wspierać swojego maluszka w nauce i doskonaleniu nowych umiejętności. Sprawdź, jak opiekować się noworodkiem i niemowlęciem i w jaki sposób z nim się bawić, by wspomóc jego harmonijny rozwój.
Rozwój dziecka w 1. roku życia – czego możesz się spodziewać?
Przede wszystkim bądź przygotowana na to, że zmiany będą zachodzić szybko, a maluszek niemal każdego dnia będzie robił postępy. Na początku nie będzie ani dobrze widział, ani idealnie słyszał i minie kilka tygodni nim nawiąże z Tobą kontakt wzrokowy, by wreszcie w okolicy 7 tygodnia życia odwzajemnić Twój uśmiech. Musisz pamiętać też, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, więc nie wpadaj w panikę, gdy w 2. miesiącu nie potrafi jeszcze długo przytrzymać w górze podniesionej główki, nie artykułuje pierwszych samogłosek, a w 7. miesiącu nie siada, nie próbuje pełzać lub nie potrafi trzymać zabawki obiema rączkami. Wszystkie te „kamienie milowe” mają charakter orientacyjny, a ewentualne niepokojące Cię sygnały warto skonsultować z pediatrą. Najważniejsze na tym etapie są: prawidłowe odżywianie, troska o higienę dziecka, baczna obserwacja i motywowanie maluszka do aktywności wspierającej rozwój zmysłów, zdolności umysłowych i motorycznych. Nim się spostrzeżesz miną pierwsze urodziny Twojego bobasa, a on często będzie już potrafił chodzić, samodzielnie zjeść kąsek jabłka, wypowiadać kilka słów, doskonale rozpoznawać domowników, reagować na Wasze emocje i okazywać Ci miłość.
Jak wspierać prawidłowy rozwój dziecka w pierwszych miesiącach życia?
Wiele dziś mówi się o zabawie i organizacji czasu dziecka w taki sposób, by stale jego zmysły były stymulowane, a maluch trenował swoje zdolności poznawcze czy ruchowe. To bardzo ważne obszary, w których potrzebne jest Twoje działanie, ale nie mniej istotne są te najbardziej podstawowe sfery opieki nad niemowlęciem ukierunkowane na zaspokojenie najważniejszych potrzeb maluszka. Oprócz oczywistych potrzeb fizjologicznych dzieci mają także równie silne i pilne potrzeby psychiczne, np. potrzebę bezpieczeństwa czy potrzebę czystości. Odpowiednia i systematyczna higiena maluszka, troska o czystość jego ciała, mycie oczu, uszu, jamy ustnej pozwalają więc nie tylko zapobiegać chorobom, ale też są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Doskonałym tego przykładem jest codzienne oczyszczanie wrażliwych i dopiero kształtujących się oczu dziecka. Higiena oczu dziecka powinna być zabiegiem pielęgnacyjnym podejmowanym każdego dnia, ponieważ mycie oczu dziecka chroni je przed szkodliwym wpływem środowiska i pomaga zapobiegać podrażnieniom i groźnym infekcjom. Do mycia oczu noworodków i niemowląt należy stosować jedynie specjalistyczne preparaty o zbadanym i bezpiecznym składzie oraz potwierdzonej jakości. Najlepiej sprawdzą się wyroby medyczne o dodatkowych właściwościach, np. działaniu przeciwbakteryjnym, nawilżającym i ochronnym, takie jak izotoniczny roztwór do codziennej higieny i mycia oczu LUXIDROPIN BABY&JUNIOR o naturalnym i innowacyjnym składzie oraz skutecznym, wielokierunkowym i łagodnym działaniu.
Jak pobudzać dziecko do rozwoju poprzez codzienny kontakt i zabawę?
Najlepsze dla rozwoju niemowlęcia są zabawy dostosowane do jego możliwości, które angażują wiele zmysłów. Zabawki powinny być kolorowe, szeleszczące, stukające, grzechoczące o różnych kształtach i teksturach. Wzrok warto doskonalić od pierwszych tygodni, umieszczając w otoczeniu dziecka, zwłaszcza wokół łóżeczka, na suficie czy przy przewijaku kontrastowe obrazy i kolorowe zabawki. Z czasem powinno też pojawić się więcej przedmiotów ruchomych, z którymi dziecko może też wejść w interakcję. Warto zaznajamiać dziecko podczas wspólnych chwil z różnymi dźwiękami, zapachami, a podczas karmienia także smakami i możliwie szybko zachęcać starsze dzieci do samodzielnego jedzenia, by przy okazji ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową. Dla rozwoju błędnika, równowagi, motoryki i wzmacniania poczucia bezpieczeństwa bezcenne jest kołysanie, bujanie i huśtanie. Podczas codziennych zabaw i zabiegów pielęgnacyjnych nie może dziecku zabraknąć matczynego dotyku, głaskania i przytulania. Natomiast rozwoju mowy nic nie przyspiesza tak skutecznie, jak częste „dialogi” z maleństwem, opowiadanie bajek, czytanie książeczek i śpiewanie.